Jak mluvit s dětmi o vzhledové jinakosti?
tisková zpráva

Jak mluvit s dětmi o vzhledové jinakosti?
Rovnost tváří nabízí vzdělávací materiály pro pedagogy

 

Iniciativa Rovnost tváří připravila vzdělávací aktivity pro pedagogy mateřských a základních škol, které mají pomoci otevírat téma vzhledových odlišností v bezpečném a respektujícím prostředí. Všechny materiály jsou zdarma dostupné na webu www.rovnosttvari.cz/aktivity-pro-pedagogy a vznikly ve spolupráci s pedagogy i lidmi, kteří sami žijí s odlišností vzhledu.

 

Soubor vzdělávacích materiálů je určen pro různé věkové skupiny dětí – od předškolního věku po 2. stupeň základní školy. Aktivity se zaměřují na podporu empatie, bourání předsudků a budování respektu k lidem, jejichž vzhled je odlišný – například kvůli vrozeným odlišnostem obličeje a těla (např. Treacher-Collins syndrom, Goldenharův syndrom), rozštěpovým vadám, popáleninám, cévním malformacím, nebo kožním onemocněním (jako je vitiligo, ichtyóza nebo psoriáza). 

Iniciativa Rovnost tváří se zaměřuje na vzhledové odlišnosti, které vznikly v důsledku nemoci, vrozené diagnózy nebo zranění – tedy na vzhled, který si člověk sám nevybral. Právě proto považuje za nezbytné o těchto tématech mluvit s respektem, citlivostí a lidskostí.

 

„Škola je jedním z prvních prostředí, kde se dítě učí vnímat rozmanitost. Proto považujeme za důležité, aby učitelé měli k dispozici nástroje, které jim pomohou o vzhledových odlišnostech mluvit citlivě, přirozeně a otevřeně,“ uvádí Eliška Staňková ze spolku Be Treacher-Collins, který iniciativu Rovnost tváří zastřešuje.

Díky aktivitám se děti učí, že jinakost není důvod k posměchu, ale příležitost k pochopení. Zlepšuje se tak atmosféra ve třídě, snižuje se riziko šikany a posiluje se vzájemný respekt. Učitelé díky těmto materiálům získávají konkrétní a ověřené způsoby, jak s dětmi mluvit o tématu odlišnosti přirozeně a bez obav.

 

Pozitivní zpětná vazba z praxe

Pedagogové, kteří aktivity již vyzkoušeli, oceňují jejich srozumitelnost i pozitivní reakce dětí:

  • „Děti velmi bedlivě poslouchaly a doptávaly se, proč má člověk na fotografii „auví”. Povídali jsme si o tom, že i s takovými dětmi si mohou hrát, že to velmi ocení.“ (Mateřská škola, Jižní Čechy)
  • „Žáci 4. třídy tvořili superhrdiny, jejichž vzhledová odlišnost byla jejich výhodou. Byla jsem mile překvapená, jak silně děti zareagovaly.“ (Základní škola, Praha)
  • „Studenti si sami připravili maskování a zapojili se do aktivity s velkým nadšením. Uvědomili si, jak je těžké být v kůži někoho, kdo vypadá jinak.“ (Střední zdravotnická škola, Havlíčkův Brod)

Aktivity jsou součástí Mezinárodního týdne rovnocennosti tváří

Představené aktivity jsou jednou z klíčových součástí letošního Mezinárodního týdne rovnocennosti tváří, který se uskuteční od 12. do 19. května 2025. Letošním mottem je „Moje tvář je mistrovské dílo“. Iniciativa vyzývá pedagogy, aby se zapojili do osvěty a pomohli dětem porozumět rozmanitosti lidského vzhledu.

Výsledky školních aktivit mohou pedagogové i žáci sdílet online a zapojit se tak do širší komunity, která podporuje respekt k lidské odlišnosti. Stačí přidat výtvarné nebo literární výstupy na sociální sítě s hashtagem #myfaceismasterpiece. Iniciativa Rovnost tváří zveřejňuje příspěvky na Facebooku (Rovnost tváří) a Instagramu (@rovnosttvari_cz_sk), kde se mohou školy inspirovat navzájem a stát se součástí pozitivního přístupu k lidem s jiným vzhledem.

 

O iniciativě Rovnost tváří

Iniciativa Rovnost tváří hájí zájmy všech osob žijících se vzhledovými odlišnostmi, které vznikly vlivem úrazu nebo nemoci. Zaměřuje se na prosazování práv těchto lidí, řeší problematiku šikany na sociálních sítích, ale i v běžném životě, připravuje vzdělávací programy pro školy a věnuje se především osvětě tématu jinakosti. Je součástí celosvětové aliance Face Equality International, která sdružuje organizace zastupující osoby s viditelnými odlišnostmi po celém světě. Aktivity iniciativy probíhají celoročně, přičemž hlavní kampaň se každoročně koná v květnu – v rámci Mezinárodního týdne rovnocennosti tváří.

Kontakt pro média:
Eliška Staňková
E-mail: treacher_collins@betcs.cz
Mobil: +420 722 902 414

STÁHNOUT TISKOVOU ZPRÁVU