Týden rovnosti tváří 2022
tisková zpráva

„ROVNOCENNOST TVÁŘÍ JE LIDSKÉ PRÁVO“ 

Blíží se Mezinárodní týden rovnosti tváří, pomozte s osvětou tématu rovnocennosti všech lidí s odlišným vzhledem

 

17. – 24. května 2022 se již počtvrté uskuteční MEZINÁRODNÍ TÝDEN ROVNOSTI TVÁŘÍ (FEI Week), letošním heslem je „Rovnocennost tváří je lidské právo“. Iniciátorem je celosvětové sdružení Face Equality International, usilující o lepší svět pro lidi s viditelnými odlišnostmi v obličeji. V České republice má své zástupce zejména v klubu Be Treacher-Collins (ARPZPDvČR,z.s.,Klub Be TCS), který iniciuje aktivity, a propojuje dohromady organizace v České republice i na Slovensku, jenž se snaží zviditelňovat témata, spojené s odlišnostmi. Letos organizuje #týdenrovnocennostitváří, který poběží na sociálních sítích všech zapojených organizací, a také Piknik všech tváří 20. května 2022 od 15.00 hod. na Střeleckém ostrově v Praze. 

 

Na stránce www.rovnostvari.cz najdete aktuální informace ke kampani a máte možnost stáhnout si fotografie. Mezi zapojené české i slovenské organizace a iniciativy patří: Be Treacher-Collins, Popálky, Spolek Ichtyóza, Kongenévus CZ-SK, AV MINORITY, Život s Vojtíškem, Viditelní, Šťastný úsměv, Výnimočná tvár, OZ Umenie počuť, Nepocujuce dieta.sk, Za novým úsměvem, Život se syndromem, (A)top život, Tělo s příběhem, Malý atopik, Revenium,z.s.., Spolek psoriatiků a atopických ekzematiků


Připojili se také jednotlivci, jejichž onemocnění nemá zástupnou organizaci (např. diagnózy Rosacea, Alopecie, Goldenhar syndrom, Lymfedém, Oculo dento digitální dysplázie).

 

„Síla kampaně je v jejím globálním působení,“ říká Eliška Staňková ze spolku Be Treacher-Collins. „Kampaň běží především na sociálních sítích, ale i prostřednictvím offline akcí, besed ve školách a podobně. Během Mezinárodního týdne rovnosti tváří poukazujeme zejména na problémy s předsudky prostřednictvím zkušeností lidí, kteří žijí s jinou tváří, a setkávají se mimo jiné i se zneužíváním a projevy nenávisti na sociálních sítích.“


Členské organizace poskytují lidem s jinou tváří společně naději, že se bojuje za jejich práva napříč politikou, médii, vzděláváním, ale i v každodenním životě. Deformity obličeje, ať už vrozené, nebo způsobené nějakým traumatem, jsou zanedbávanou otázkou globálních lidských práv. Členské organizace se u lidí, s nimiž pracují, setkávají s potížemi se sebevědomím, šikanou, pocity izolace, potýkáním se se zíráním a odpovídáním na opakující se otázky spojené se svým vzhledem, nízkým očekáváním ve škole, práci, na sociálních sítích atd. V mnoha zemích jde odlišnost ruku v ruce s chudobou, předsudky a vyloučením ze společnosti.


„Těšíme se na Piknik všech tváří na Střeleckém ostrově, a doufáme i v účast osobností, které nás podporují, jako je Tamara Klusová, Marek Lambora, Kateřina Pechová, Zuzana Vejvodová a další. 

 

Cílem pikniku je především setkání lidí, předání zkušeností, ale i celkově příjemně strávený společný čas. Zúčastnit se může kdokoliv, koho naše iniciativa zajímá, bez ohledu na to, zda žije s viditelnou odlišností,“ dodává Eliška. 

 

Na sociálních sítích se můžou zapojit všichni, kdo mají zájem. Na výběr mají třeba celosvětovou „selfie challenge, která běží každý rok, anebo novinku „reels challenge“ – návod, jak se připojit, najdete na Instagramu @rovnosttvari_cz_sk, Facebookové stránce Rovnost tváří, i na webu www.rovnosttvari.cz

 

Tam najdete také nabídku aktivit s tématem vzhledových odlišností pro pedagogy, které jsou vhodné pro různé věkové skupiny dětí od školky po žáky základních škol. 

Pro více informací:

Eliška Staňková

Email: treacher_collins@betcs.cz

Mobil: +420 722 902 414

STÁHNOUT TISKOVOU ZPRÁVU